گروه تزریق ژل

فیلر (پر کننده یا به اصطلاح معمول ژل)

فیلر (پر کننده یا به اصطلاح معمول ژل) چیست؟
چناچه از نام آن بر می آید شامل همه موادی است که برای پر کردن بافتهای بدن استفاده میشود.
فیلر ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:
1.فیلر های قابل جذب
2. فیلر های دیر جذب
3.فیلر های غیر قابل جذب
فیلرهای قابل جذب
این مواد بتدریج در بدن تجزیه شده و جذب بدن می شوند و معمولاً از جنس مولكولهای خود بدن هستند .در ابتدا شایعترین فیلر قابل جذب كلاژن بود كه از حیوانات گرفته می شد اما بعدها كلاژن انسانی هم استفاده شد.
علت آنكه مدتی بعد كلاژن جای خود را به فیلر قابل جذب دیگری به نام اسیدهیالورونیك Hyaluronic acidداد و خود بتدریج از رواج افتاد سه مسئله بود:
1-كلاژن در 1%واكنشهای حساسیتی شدیدی داد و نیاز به تست كردن داشت (مثل تست پنی سیلین)اما در هیالورونیك اسید عوارض حساسیتی بسیار بسیار نادر است.(1000/1)
2-طول مدت ماندگاری كلاژن در بهترین حالت 6ماه بود اما تركیبات معروف هیالورونیك اسید یعنی جوویدرم حدود یكسال ماندگاری دارد.
3-در كلاژن هر میلی متر مكعب از ژل یك میلی متر مكعب حجم ایجاد می كرد اما در هیالورونیك اسید به علت قابلیت جذب آب زیادی كه وجود دارد هر میلی متر مكعب ژل چندین میلی متر حجم ایجاد می كند یعنی با مقدار كمتری هیالورونیك اسید حجم بیشتری پر می شود سپس نتیجه چشمگیر تر و درمان ارزانتر است.
فیلرهای دیر جذب
 مثل رادیس    RadiesseوCaptique كه اولی ساختمانی شبیه استخوان دارد و دومی از تركیبات اسید لاكتیك است . هردوی این فیلرها باعث تحریك بافت سازی می شوند و پس از مدتی اثرات خود را نشان می دهند و معمولاً طول اثری حدود 5/1سال دارند.اشكال هردوی این مواد آنست كه می تواند ایجاد گلوله های زیر پوستی كنند.

فیلرهای غیر قابل جذب
كه معمولاً حاوی تركیبات آكریلیك هستند مثل آرتكل،آكوآمید . این تركیبات اگرچه در بعضی از انواع تائید سازمان دارویی آمریكا را هم دارند اما باز هم به علت آنكه پتانسیل گلوله شدن دارند و نمی توان آنها را در خود پوست تزریق كرد كم مصرف تر از فیلرهای قابل جذب هستند باید توجه داشت كه تنها قسمتی از حجم این فیلرها را آكریلیك تشكیل می دهد و مابقی را مواد قابل جذبی مثل كلاژن و پروتیین تشكیل می دهند . بنابراین حتی دراین انواع قسمتی از فیلر به سرعت جذب می شود.
همین مسئله هم باعث می شود كه بسیاری از بیماران تصور كنند كه چون حجم فیلری كه تزریق كرده اند رفته رفته كم می شود بنابراین حتماً قابل جذب است اما اصلاً اینطور نیست بلكه بخش غیر قابل جذب فیلر زیر پوست می ماند و با گذشت زمان به شكل توده هایی قابل لمس می شود .طول متوسط اثر پر كردنی این فیلرها 5-3سال است.
باید توجه داشت كه ژل پاژ كه تقریباًتمامی عوارضی كه از ژلها می شنوید در حقیقت مربوط به این نوع ژل است .ساخت كشور اوكراین بوده و ارزانترین ژل تاریخ است. چون قیمت هر میلی لیتر آن بین300-1000تومان بوده و از نوع تركیبات آكریلیك صنعتی است كه متاسفانه عوارضی چون جابجایی،تورم ،گلوله شدن  و عفونتهای فاجعه انگیز دارد و مصرف آن از سال83توسط وزارت بهداشت منع شده است اما متاسفانه هنوزهم گهگاه بیمارانی دیده می شوند كه توسط این ژل همین اواخر درمان شده اند .

درظرف چند سال گذشته، فیلرها یا پر کننده ها (ژل ها)  قابل جذب عملا رقبای غیرقابل جذب و طولانی اثر خود را از میدان خارج كرد ه اند  و خود تبدیل به حاكم بلامنازع عرصه زیبایی شد ه اند. علت این امر 2  مسئله است:
بنابراین چناچه می بینیدعملا فیلر های قابل جذب و عمدتا اسید هیالورونیک تبدیل به حاکمان بازار زیبایی شده اند .
باید توجه داشت که از سال 1962 اسید هیالورونیک جهت استفاده در چشم  پزشکی  توسط سازمان دارویی امریکا تایید شد و سپس جهت تزریق داخل مفصل در بیماران دچار آرتروز مورد استفاده قرار گرفت که سبب ایجاد لایه های بین دو سطح استخوان و بهبود حرکت مفصل و کاهش درد می شود. در ظرف سال های پس از دهه 80 بسرعت نسل های بعدی هیالورونیک اسید که مولکول های بزرگتری داشته و برخلاف نسلهای قبلی از حیوانات تهیه نمی شوند بلکه در آزمایشگاه ساحته می شدند،وارد بازار شدند که شناخته شده ترین آنها چنانچه گفته شد  جوویدرم(juvederm ) است.در طی این نسلهای مختلف به تدریج مولکول بزرگتر شده و بنابراین ماندگاری بهتری پیدا کرده است و غلظت دارو هم به تدریج بیشتر شده است . در عین حال دارو از شکل ترکیبی حاوی ذرات ریز به سمت یک ترکیب یکنواخت رفته است. به قسمی که این تغییرات به ما اجازه می دهد که در نسل آخر، دارو  را کاملا سطحی تزریق کنیم بدون آنکه از ایجاد گلوله های سطحی نگران باشیم .
محل كاربرد تركیبات مختلف اسید هیالورونیك شامل 3 دسته هستند :
1- پركردن چین ها
2-حجم پركردن چین هادادن و بزرگ كردن نواحی مختلف صورت
3-پركردن چین ها جوان سازی و شاداب سازی پوست


  لینک های مرتبط

  لینک های پیشنهادی
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز