گروه بدن

روند جذب چربی در بدن

زمانی‌که غذای حاوی چربی می‌خورید که عمدتاً تری گلیسیرید هستند، چربی تا معده و روده پیش می‌رود و در روده فرایند‌های زیر اتفاق می‌افتد:

۱- قطره‌های بزرگ چربی با نمک صفرا که از کیسه صفرا ترشح شده در فرایندی به نام "امولوسیون سازی" ترکیب می‌شود. این فرایند باعث شکسته شدن قطره‌های بزرگ چربی می‌شود.

۲- غده پانکراس آنزیمی به نام لیپاز ترشح می‌کند که به سطح قطره‌های چربی حمله کرده و چربی را به اجزای آن یعنی گلیسرول و اسید‌های چرب می‌شکند. مولکول‌های چربی آنقدر بزرگ هستند که نمی‌توانند از غشاء سلولی عبور کنند به همین دلیل باید شکسته شوند.

۳- این فرآورده‌ها توسط سلول‌های روده جذب می‌شوند.

۴- در روده دوباره اجزای چربی توسط پروتئینی به نام "شیلومیکرون" به هم پیوند خورده و تری‌گلیسرید را می‌سازند. جفت شدن با پروتئین باعث می‌شود چربی خیلی راحت با آب حل شود.

۵- شیلومیکرون‌ها به درون سیستم لمفاتیک رها می‌شوند – شیلومیکرون‌ها مستقیماً وارد جریان خون نمی‌شوند- زیرا به اندازه‌ایی بزرگ هستند که نمی‌توانند از دیواره مویرگ‌ها عبور کنند.

۶- سرانجام سیستم لمفاتیک با رگ‌های خونی یکی شده و شیلومیکرون وارد جریان خون می‌شود.

شیلومیکرون‌ها در جریان خون زیاد دوام نمی‌آورند – در حدود ۸ دقیقه – زیرا آنزیم‌هایی به نام لیپوپروتئین لیپاز چربی را به اسید‌های چرب می‌شکند. لیپوپروتئین لیپاز در جداره رگ‌های بافت چربی، بافت عضلات و عضله قلب وجود دارد.

وقتی که انسولین ترشح می‌شود

وقتی یک وعده غذایی میل می‌کنید، حضور گلوکز، آمینو اسید و اسید‌های چرب در روده پانکراس را تحریک کرده تا انسولین را ترشح کند. انسولین بر روی سلول‌های زیادی بر بدن مخصوصاً کبد، بافت چربی و عضلات اثر می‌کند.

انسولین به سلول‌ها دستور می‌دهد تا فرمان‌های زیر را انجام دهند:

    جذب گلوکز، اسید‌های چرب و آمینو اسید‌ها
    توقف شکستن گلیکوژن به گلوکز، چربی به اسید‌های چرب و پروتئین به آمینو اسیدها
    شروع ساختن گلیکوژن از گلوکز، چربی از اسید‌های چرب و گلیسرول و پروتئین از آمینو اسیدها

فعالیت آنزیم لیپوپروتئین لیپاز به سطح غلظت انسولین در بدن بستگی دارد. اگر سطح انسولین بالا باشد بنابراین فعالیت لیپاز در سطح بالایی خواهد بود. اگر سطح انسولین پایین باشد، لیپاز غیر فعال می‌شود. سرانجام اسید‌های چرب از طریق خون در سلول‌های چربی، عضلات و کبد جذب می‌شوند. در سلول‌های چربی تحت تحریک انسولین، اسیدهای چرب به مولکول های چربی تبدیل شده و به عنوان قطره‌های چربی در سلول‌های چربی ذخیره می‌شوند.


  لینک های مرتبط
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز