گروه ترمیم و درمان دندان

دلایل ایجاد آفت دهان

10 درصد آفت ها بدون دلیل بروز می کنند
متاسفانه دلیل اصلی بروز 5 تا 10 درصد آفت ها مشخص نیست. بروز این آفت ها به تغذیه و به دلایل نادر دیگر بستگی ندارد. در این موارد کاری از دست متخصصان نیز بر نمی آید، چون برخی افراد بدون دلیل خاصی سالانه 3 تا 4 بار با این مشکل دردناک مواجه می شوند. پیش از این چنین مشکلاتی را با تجویز داروهای محرک سیستم ایمنی (مانند ایزوپرینوزین) درمان می کردند، اما این دارو از بازار جمع آوری شده است. در نتیجه امروزه راه حل مناسب و مشخصی برای مقابله با این مشکل وجود ندارد.
بروز آفت به دلیل مصرف برخی داروها
مصرف زیاد داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (داروهای مسکن) نیز باعث بروز آفت می شود. برخی افراد برای تسکین سردرد و درد عادت ماهانه به طور مرتب و بدون در نظر داشتن عوارض آنها، از این داروها استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که این داروها که شامل آسپیرین، ایبوپروفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید و ناپروکسن هستند امکان بروز آفت را فراهم می کنند. با وجود اینکه علت ارتباط بین مصرف این داروها و آفت در تحقیقات مشخص نشده است، اما مصرف منظم و طولانی مدت آنها زمینه ی ایجاد آفت ها را فراهم می سازد.
بروز آفت ها به دلیل عفونت های دندانی
جوانه زدن دندان عقل یا وجود دندان عفونی در دهان نیز ممکن است باعث بروز آفت شود. این مسئله در 20 درصد بیماران دیده می شود. در این صورت نیز دلیل اصلی بروز مشکل مشخص نیست، اما با کشیدن دندان مشکل از بین می رود.
آفت علامت مشکلات خونی
آنمی (کم خونی) به دلیل کاهش شدید میزان هموگلوبین خون (همان پروتئینی که باعث قرمزی رنگ آن می شود) بروز می کند. این سلول ها از طریق آهن جذب شده از طریق مواد غذایی ساخته می شوند و وظیفه ی انتقال اکسیژن از ریه ها به سمت ارگان ها را بر عهده دارند.
آفت دهان در بین بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند رایج است
زمانی که میزان این سلول های خونی کاهش پیدا می کند، اکسیژن کافی به بافت ها و بخصوص عضلات نمی رسد. این مشکل در طولانی مدت باعث ایجاد خستگی جسمی شدید می شود. در برخی موارد، آفت ها در نتیجه ی بروز کمبود این سلولهای خونی بروز می کنند، هر چند این مسئله چندان شایع نیست. هنوز ارتباط دقیق این دو مشکل مشخص نشده است، اما زمانی که کم خونی برطرف می شود، آفت ها نیز از بین می روند.
آفت ها نتیجه ی یک بیماری خودایمنی پوستی
در پی بروز یک ضایعه ی پوستی، یک واکنش خودایمنی نیز بروز می کند و باعث تشکیل حباب هایی در پوست یا مخاط داخلی می شود. این مشکل یک بیماری خودایمنی است و ممکن است آفت ها نیز در موارد نادری همراه این بیماری ژنتیکی بروز کنند.
آفت ها و بیماری بهجت
بیماری بهجت یک بیماری نادر خودایمنی با منشا ناشناخته است. از ویژگی های این بیماری بروز آفت های دهانی و آفت های دستگاه تناسلی است که به همراه علائم عصبی، بینایی و عروقی بروز می کند. در 95 درصد بیماران، آفت های دهانی کوچک و دردناک بین 10 تا 100 عدد دیده می شود.
آفت ها در اثر عوارض جانبی شیمی درمانی
از هر دو بیمار، یک بیمار تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی دچار آفت می شود. آفت ها در بین بیمارانی که تحت شیمی درمانی هستند رایج است. در این صورت مخاط دهان به دلیل واکنش شیمی درمانی و پرتودرمانی بسیار حساس می شود، چون سلول های مخاطی گوارشی جزو سلول هایی هستند که با سرعت بالا تقسیم می شوند. شیمی درمانی باعث کاهش گلبول های سفید و کاهش قدرت دفاعی مخاط دهانی در برابر میکروب ها می شود و در نتیجه آنها را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر می کند.
نقص ایمنی بدن و آفت های بزرگ
قدرت دفاعی افراد مبتلا به نقص ایمنی بسیار ضعیف است. ایدز یا همان سندرم نقص ایمنی اکتسابی شناخته شده ترین این مشکل است و باعث بروز عفونت های دهانی مانند آفت ها می شود. در بین افرادی که دچار نقص ایمنی هستند این آفت ها بزرگ هستند، به طوری که اندازه ی آنها تا یک سانتی متر نیز می رسد.
آفت را با مشکلات دهانی دیگر اشتباه نگیرید
برخی بیماران با مشاهده ی هر نوع ضایعه ای در دهان، آن را آفت تلقی می کنند. معمولا آفت ها با مشکلات زیر اشتباه گرفته می شوند:
- سرطان حفره ی دهان که باعث بروز زخم های دهانی می شود. این زخم ها الزاما دردناک نیستند.
- هرپس یا همان تبخال بخصوص در کودکان که باعث بروز جوش های ریز در دهان می شود.
- زخم های تروماتیک مانند سوختگی، مخاط آسیب دیده دهان بعد از مسواک زدن محکم.
- توموهای خوش خیم دهان که در اثر تغییرات هورمونی مانند بلوغ، بارداری و غیره ایجاد می شوند.
- قارچ های دهانی
حرف آخر
اگر دچار ضایعه ای در دهان می شوید، اعم از مشکل دردناک یا بدون درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. انجام بررسی های پزشکی و آزمایش خون برای شما لازم است تا مشکل به درستی تشخیص داده شود.

  لینک های مرتبط

  لینک های پیشنهادی
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز