گروه ورزش درمانی

چندین باور غلط در ورزش

۱- سونا لاغر می كند .
خیر – سونا فقط موجب دفع آب از بدن می شود و چنانچه به دلیل ورزش شدید و تجمع اسید لاكتیك دارای درد عضلانی هستید سونا انتخاب مناسبی است وگرنه عرق كردن و افزایش دمای بدن توسط عوامل خارجی هیچ تاثیری در چربی سوزی ندارد . 

2- بدنسازی در سنین پائین موجب كوتاهی قد می شود . 
خیر – این تصوری است كه از سالهای گذشته در اذهان مردم به جا مانده در صورتیكه كار با وزنه موجب تحریك بدن به ترشح هورمون رشد و تراكم استخوانها میشود حتی به اثبات رسیده كه در سنین نزدیك به بلوغ كار با وزنه برای پسران موجب ضخامت استخوانها می شود .

3- برای كوچك كردن سایز و آب كردن چربی های شكم دراز نشست تمرین كنید .
خیر – اول اینكه در ورزش لاغری موضعی نداریم و هنگامیكه چربی سوزی می كنیم به صورت هماهنگ و از تمام نقاط بدن كم می شود دوم اینكه دراز نشست هم مانند سایر فعالیتهای بدنسازی جزو دسته بی هوازی است كه در این دسته ورزشها بدن از ذخائر گلیكوژن مصرف می كند و برای چربی آب كردن باید ورزشهای هوازی طولانی مدت حدود 40 دقیقه انجام دهید . 
4- برای وزن كم كردن هنگام ورزش زیاد عرق كنید .
خیر – عرق كردن زیاد هیچ تاثیری روی كاهش وزن ندارد و باید هنگام ورزش از لباس نخی گشاد استفاده كنید تا دمای بدنتان به سهولت تبادل شود شاید این تصور از وزن كم كردن ورزشكاران قبل از وزن كشی با پوشیدن لباسهای نایلونی و تعرق زیاد ناشی شده اما باید توجه كنید كه این روش یك روش موقت برای كم كردن وزن آنهم به میزان كم ( حداكثر یك تا دو كیلو ) می باشد .

5- آب خوردن زیاد موجب احتباس آن و افزایش وزن می شود .
خیر - بدن در صورت كمبود هر ماده حیاتی آنرا در خود نگه می دارد كه آب هم از این قاعده مستثنی نیست پس خوردن آب موجب دفع بهتر آن و البته به همراه بسیاری از سموم بدن می شود خصوصا بدنسازان كه به دلیل مصرف بیشتر پروتئین و افزایش اوره خون به مقادیر بیشتری از آب نیاز دارند .

۶- خانمها اگر بدنسازی و تمرین با وزنه كنند دارای اندام عضلانی و مردانه می شوند .
خیر – هورمونهای عضله ساز به میزان بسیار كم در بدن خانمها ترشح می شود و هورمونهای غالب مردانه هستند ( تستسترون مهمترین آنهااست )بنابراین تمرین با وزنه برای زنان موجب فرم دهی مناسب بدن و تراكم استخوانها و بالابردن متابولیسم و چربی سوزی به نسبت خیلی بیشتر در مقایسه با سایر ورزشهای هوازی می شود و نباید به دلیل هراس از عضلانی شدن از كار با وزنه اجتناب كنند .
7- چربی ها دشمن شماره یك رژیم كاهش وزن هستند وباید از رژیم غذائی كلا حذف شوند .
خیر – رژیم غذائی اصولی و درست است كه از همه مواد مغذی تشكیل شود و چربی های خوب ( اسید های چرب غیر اشباع ) كه به فراوانی در دانه های روغنی یافت می شوند باید در رژیم بدنسازان گنجانده شود مهمترین دلیل آن اینكه چربی ها در تعادل سطح هورمونی بدن نقش اساسی و هورمونها برای ساخت عضلات و سایر عملكردهای حیاتی مهم هستند و باید مصرف شوند ضمن اینكه حذف چربی ها به طور كامل موجب ایجاد حالت دفاعی در بدن و نگهداری آن می شود . 

8- زرده تخم مرغ به دلیل داشتن كلسترول بالا نباید مصرف شود .
خیر – اگر قرار به جداسازی همیشگی زرده و سفیده بود مسلما خدا هم آنها را جداگانه در طبیعت می آفرید اكثر بدنسازان امروز از دو تخم مرغ كامل به همراه تعداد كافی سفیده تخم مرغ در رژیم روزانه شان استفاده می كنند و از منابع ویتامینی غنی زرده تخم مرغ هم استفاده می كنند . 
9- نوشابه های انرژی زا برای قبل از تمرین گزینه مناسبی هستند .
خیر – بر خلاف تبلیغات آن این نوشابه ها به شما بال نمی دهند و از درصد بالائی شكر و طعم دهنده ها و اسید كربنیك تشكیل شده اند برای كسب انرژی قبل از تمرین از كربو هیدراتهای مركب با شاخص گلیسمیك پائین استفاده كنید تا یك انرژی پایدار و مناسبی در طول تمرین داشته باشید .

10- كربو هیدراتها را هنگام عصر نزدیك به وقت خواب مصرف نكنید .
بر اساس اینكه شما چه هدفی دارید می تواند یك باور درست یا غلط باشد چنانچه در دوران حجم به سر می برید توجه داشته باشید كه كالری اضافه به معنی محیط آنابولیك بدن وعضله سازی است و اگر عصر به باشگاه رفته اید و شدید تمرین كرده اید برای فرآیند ریكاوری باید حتما بعد از تمرین و قبل از خواب به میزان كافی كربوهیدرا ت مصرف كنید . توجه داشته باشید چربی سوزی و عضله سازی به حجم زیاد به طور همزمان امكان پذیر نمی باشد. 

11- هرچه زمان بیشتری در باشگاه بگذرانید، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت

 واقعیت: اگر فکر می کنید با تبدیل باشگاه به خانه ی دومتان نتیجه ی بهتری خواهید گرفت، کاملاً در اشتباهید. تمرینات بیش از حد رشد ماهیچه ها را متوقف می کند و به جای اینکه بدن شروع به دوباره سازی بافت های ماهیچه ای کند، آن ها را از بین میبرد.


  لینک های مرتبط

  لینک های پیشنهادی
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز