گروه صورت

آیا خط اخم ابرو ارثی است؟

این خطوط ممكن است در سنین 18 تا 65 سال ظاهر شوند و از همین سن امكان پیشگیری یا رفع خطوط وجود دارد.
هنوز سن و سالی از او نگذشته كه روی پیشانی و بین دو ابرویش خطوطی عمیق افتاده است. اطرافیان مرتب به او تذكر می‌دهند وقتی غرق در مطالعه یا تماشای تلویزیون است، اخم می‌كند و همین موضوع باعث می‌شود پیشانی‌اش چروكیده شود. خودش می‌گوید مادرش هم همین خط اخم را دارد و ارثی است! خانمی هم می‌گوید اخم ناشی از درد کشیدن موقع حمله میگرن رد پایی زشت روی پیشانی‌اش گذاشته. خیلی‌ها به این درد مبتلا هستند و بعضی‌ها كه هنوز دچار آن نشده‌اند، دنبال راهی برای پیشگیری می‌گردند.

دکتر غفارپور، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران، دلیل بروز این خطوط و راه‌های موثر و غیرموثر پیشگیری و درمانش گفته است.

خط اخم مشهوری كه همه از دچار شدن به آن گریزانند، چطور و از چه سنی ایجاد می‌شود؟
عضله‌ای به نام عضله اخم‌كننده وجود دارد كه از بین 2 ابرو به سمت خارج كشیده می‌شود و وقتی منقبض می‌شود، ابرو را به داخل و پایین می‌كشد. انقباض طول عضلات این ناحیه‌ را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود پوست كش بیاید و وقتی رها می‌شود، چین و چروك عمودی ایجاد می‌كند كه نتیجه آن بروز خط اخم یا خطوط 11 بین دو ابروست. بین دو چشم عضلات دوكی‌شكل و عضله پایین‌برنده ابرو هم وجود دارد كه وقتی منقبض می‌شوند، ابرو را پایین می‌كشند و عامل خطوط افقی بین دو ابرو هستند. خطوط پنجه كلاغی اطراف چشم نیز در اثر انقباض عضلات حلقوی اطراف چشم بروز می‌كند. وقتی چشم‌ها را جمع می‌كنیم یا چشمك می‌زنیم، این عضله پوست خارجی چشم را به سمت پایین می‌كشد و عامل بروز چین و چروك اطراف چشم است. این خطوط ممكن است در سنین 18 تا 65 سال ظاهر شوند و از همین سن امكان پیشگیری یا رفع خطوط وجود دارد.

راه درمان چیست؟
هم برای پیشگیری و هم درمان، تزریق توكسین بوتولونیم A یا همان بوتاكس كه نامی تجاری است، توصیه می‌شود. این سم باعث كم‌‌تحركی و فلج تدریجی عضلات می‌شود. در نتیجه به مرور زمان و با ادامه درمان‌ها پوست به حالت اول برمی‌گردد و چروك‌ها از بین می‌رود. توكسین بوتولونیوم A طی 3-1 روز اول تاثیر می‌كند و باعث فلج عضله می‌شود و اثر آن تا 4 ماه برقرار است. بعد از این مدت اثر به‌تدریج كم می‌شود و بعد از 6 ماه كاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد نیاز دارد. هرچه تزریق ادامه‌دارتر باشد، عضلاتی كه بیش از حد حركت دارند و قوی شده‌اند لاغر و نتیجه درمان بهتر می‌شود.

اگر به‌عنوان پیشگیری این تزریق را انجام دهیم، عارضه ندارد؟
نه، تزریق بوتولونیمA عارضه‌ای ندارد و مانع شكل‌گیری و حتی به مرور زمان باعث از بین رفتن چروك می‌شود. البته افرادی كه بوتاكس تزریق می‌كنند، در عین حال باید از حركت دادن بیش از حد عضلات صورتشان هم خودداری كنند.

استفاده از چسب‌ها یا كرم و داروهای رفع‌كننده خط اخم در درمان جایگاهی ندارد؟
نه، هیچ فایده‌ای ندارد. باید از انجام حركت‌های بی‌خود پرهیز كرد و در كنار آن بوتولونیم A تنها درمان موثر است.

از پركننده‌ها، چربی یا ژل برای پر كردن چروك عمیق ناحیه خط اخم یا پیشانی نمی‌توان استفاده كرد؟
این روش‌ها برای ناحیه خط اخم و پیشانی توصیه نمی‌شود و جایگاهی در درمان ندارد.

خط اخم می‌تواند ارثی باشد؟
چین و چروك‌ها مخصوصا خط اخم ژنتیكی نیست و به شخصیت فرد و حركت بیش از حد عضلات ارتباط دارد. یك مساله عمل و عكس‌العمل است كه مختص به خود فرد است.

ورزش صورت تاثیری بر خط اخم ندارد
ورزش صورت از بروز خط اخم پیشگیری نمی‌كند و راه درمان آن هم نیست زیرا خط اخم به دنبال انقباض‌های مكرر عضلات صورت بروز می‌كند. اگر فردی بگوید به دنبال ورزش صورت و ماساژ نه‌تنها خط اخم او برطرف نشده بلكه بدتر هم شده است، راست می‌گوید زیرا ورزش، عضلات را قوی‌تر می‌كند و احتمال اینكه چین و چروك‌ها عمیق‌تر شوند، وجود دارد. برای پیشگیری یا درمان باید از حركت‌های بی‌دلیل عضلات در صورت پرهیز كرد و تنها راه آن تزریق بوتاكس و كم‌تحرك كردن عضله‌هاست.
  لینک های مرتبط
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز