گروه مکمل ها

ورزشکارانی که با مصرف مکمل فلج می شوند

طی چند سال اخیر اخبار و گزارش های مختلف و فراوانی در خصوص عواض جانبی انواع داروهای چاقی و لاغری و البته مکمل های ورزشی در جراید مختلف انعکاس یافته اخبار و مستنداتی که بارها این عارضه هارا به تصویر کشیده است اما اینبار رشد قابل توجه بیماری پنهان مفصل هیپ ، میان جوانان و مشتاقان تناسب اندام صفحه تازه ای را در این میان گشوده ، بیماری مهلکی که به گفته اساتید ارتوپدی به این سادگی ها درمان نمی شود، دردی که به واسطه سودجویان و فرصت طلبان در کمین سلامت جوانان نشسته است .
"هیپ" در واقع همان مفصل ران در ناحیه لگن است ، مهمترین و بزرگترین ساختار اسکلتی بدن که بروز عارضه ای در آن علاوه برداشتن درد، مشکلات حرکتی جدی را نیز برای فرد مبتلا به ارمغان می آورد و متاسفانه در این میان غفلت و بی اطلاعی خانواده ها و جوانانی که می خواهند یک شبه ره صد ساله را برای رسیدن به هیکلی ایده آل طی کنند ، موجب شده تا عطاری ها و باشگاه های ورزشی محلی برای عرضه درد و بیماری شود .
نجیب ترین مفصلی که حالا از درد می نالدعلی یگانه متخصص ارتوپدی و جراح هیپ با تاکید بر اینکه در حقیقت هیپ از نظر شیوع ابتلا به بیماری، نجیب ترین مفصل بدن است و آثار اصلی مکمل های ورزشی و دارو های چاقی و لاغری ، 2 الی 3 سال بعد از نخستین دوره مصرف خود را نشان می دهند گفت: این دارو ها و مکمل ها دارای ترکیبات مخدر، استروئید و هورمونها هستند، موادی که حتی پس از یک دوره استفاده، با ته نشینی در قسمت انتهایی استخوان لگن ناحیه هیپ ، شروع به تحلیل مفصل می کنند. 
اختلال حاصل از این تجمع، مانع از جذب ترکیبات و عناصر حیاتی استخوان شده که در نتیجه با گذر زمان ، مفصل مبتلا را سیاه و فلج می کند. 
وی با اظهار تاسف از اینکه متاسفانه تعداد قربانیان هیپ روبه افزایش است ، تصریح کرد : همه این قربانیان در حقیقت همان افرادی هستند که یک دوره تجربه مصرف داروهای سنتی چاقی و لاغری عطاری ها ویا مکمل های ورزشی را داشته اند و حالا حتی سن پایین و جوانی و قوای بالای بدنی نیز تاثیر چندانی در بهبود بیماری شان ندارد . 
دردی که درمانش به این سادگی ها نیست این متخصص ارتوپدی و جراح هیپ اظهار داشت : تصمیم گیری برای درمان بیمار مبتلا به هیپ تاجایی مشکل است که وی باید چندین دوره تحت تصویر برداری های مختلف و آزمایشهای متفاوتی قرار گیرد تا بطور دقیق نواحی مبتلا و وضعیت پیشرفت بیماری مشخص شود .

یگانه همچنین با بیان اینکه هیپ را نباید با "سل استخوان" اشتباه گرفت افزود : در هیپ قاتل اصلی مفاصل همان منشاء مخدر، هورمون و استروئید است در حالیکه سل استخوان علت باکتریایی دارد ولی از نظر ماهیت ، عوارض و عواقب هردو نوع بیماری شباهت های زیادی به هم دارند و مهمترین علایم هشدار آن تیر کشیدن سر ران هیپ تا راستای زانو و دردهای گاه و بی گاه و مداوم این مفصل است .

"" کاربران گرامی ، شما میتوانید با عضویت در کانال تلگرام ایران کلینیک از آخرین اخبار این وبسایت باخبر شوید . ""

هشدار جدی متخصصان ارتوپدی به وزارت بهداشتدر ادامه ، محمد تقی قضاوی، فوق تخصص و جراح ارتوپدی با اظهار گله مندی از این که بیماری نکروز سر لگن به طور پیشرونده ای قاتل جان جوانان کشور شده گفت: هم اکنون بخش عظیمی از همکاران درگیر چاره جویی برای کنترل این عارضه شده اند و مسبب اصلی آن جولان پزشک نماهایی است که در عطاری ها و باشگاه های ورزشی در حال تجویز مکمل های ورزشی و یا داروهایی با سرپوش مثلا سنتی برای چاقی یا لاغری هستند، آفتی که اگر واقعا مسئولین کاری نکنند جوانان را درو می کند و این هشداری کاملا جدی است . 
وی تاکید کرد: پوکه های خالی که با مخدر ها و مواد غیر مجاز برای لاغری یا چاقی در عطاری ها پر می شود و یا ترکیبات خطرناک هورمونی که با سرپوش مکمل های ورزشی در جعبه های خوش شکل و متنوع به جوانان غافل با قیمت های مختلفی فروخته میشود را چه کسی ساماندهی میکند؟ 
قضاوی با تاکید بر اینکه هیچ مربی ورزشی و هیچ پزشک نمایی با سر پوش طب سنتی حق تجویز دارو و مکملی را نه در ایران بلکه در هیچ نقطه جهان ندارد گفت: با وجود این هشدار ها و نظارت های وزارت بهداشت پس چه کسی مجوز این کار را به عطاریها و یا مربیان ورزشی داده است؟ متولی این امر کیست ؟
بازار سودجویان و پزشک نماها چگونه گرم شده؟دخالت عطاری ها در امور پزشکی و حتی سو استفاده مربیان و مبلغان ورزشی در تجویز داروهای طب سنتی و مکمل های ورزشی به جوانان مساله تازه ای نیست ولی در این میان بارها و بارها مسئولین وزارت بهداشت به صراحت اعلام کرده اند که در خصوص بازرسی مداوم و برخوردهای قاطعانه با خاطیان این دو گروه دستشان کوتاه است . 
بنا بر گفته های وزارت بهداشت در تریبون های مختلف ، تولیت نظارت بر عملکرد مربیان و تجویزاتشان در باشگاه های ورزشی و همچنین دخالت غیر قانونی عطاری ها در امور پزشکی با وزارت خانه ها و اصناف دیگر است ، موضوعی که بر خلاف تصور عموم افراد ، واقعا دست وزیر مردم دار را در برخوردی قاطعانه با متخلفین و دلالان مرگ بسته است . 
دولت لایحه دهد مجلس حمایت می کند حیدرعلی عابدی عضو کمیسون بهداشت مجلس با اشاره به اینکه موضوع فروش مکمل های ورزشی تجویز آنها و همچنین نسخه نویسی غیر قانونی عطاریها در حوزه طب سنتی حتما در مجلس مطرح میشود تاکید کرد: البته تاکنون لایحه ای از سوی دولت برای افزایش اختیارات وزارت بهداشت به منظور گسترش نظارت ها و بازرسی های این وزارت خانه با هدف قاطعانه و پیگیر قانونی مداخله گران پزشکی ارائه نشده ولی اگر چنین لایحه ای به مجلس برسد قطعا از آن حمایت و هرچه زودتر رسیدگی میشود. 

وی گفت: هیچ فردی تحت هر عنوانی حق تجویز هیچ نسخه ای اعم از مکمل ورزش و یا نظایر آن را بدون مجوز رسمی و شماره نظان پزشکی ندارد و البته که این موضوع تخلف است. 

"" کاربران گرامی ، شما میتوانید با عضویت در کانال تلگرام ایران کلینیک از آخرین اخبار این وبسایت باخبر شوید . ""

هرچند که به گفته پزشکان وجود نبود نظام آماری دقیقی برای اعلام تعداد مبتلایان به نکروز هیپ در دست نیست اما افرادیکه قصد استفاده از مکمل های ورزشی را دارند باید به دو نکته کلیدی توجه کنند: 
1- پروانه ، تخصص مرتبط و شماره معتبر نظام پزشکی فردی که تجویز کرده کجاست؟ 
2- یک مکمل ورزشی فقط حاوی پروتئین و ترکیبات کالری زا با تاییدیه قطعی و تاریخ دار از سوی وزارت بهداشت است . 
گزارش از فرشته برزگری

  لینک های مرتبط

  لینک های پیشنهادی
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی سایت و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز