گروه بانوان

کیست‌ پستان در زنان(فیبروکیستیک)


بیماری‌ فیبروكیستیك‌ پستان‌ ‌ بیماری‌ شایعی‌ در خانم‌ها است كه‌ نگران کننده نبوده و وجود توده های غیر سرطانی همراه با درد از علائم آن هستند  و می تواند یک یا هر دو سینه را درگیر نماید.

فیبروکیستیک پستان به شکل کیست های بسیار ریز در پستان مشخص می شود که در بعضی مواقع احتمال افزایش و بزرگ شدن کیست ها وجود دارد، ولی در اغلب موارد اندازه آن ها بسیار ریز است.

این کیست‌ها توده‌های گردی هستند که آزادانه حرکت می‌کنند و نرم یا سف هستند.
 این‌ بیماری‌ می‌تواند از سنین‌ بلوغ‌ تا حوالی‌ 50 سالگی‌ رخ‌ دهد و غالباً پس‌ از یائسگی‌ برطرف‌ می‌شود.  

در حالت فیبرو کیستیک در نزدیکی زمان عادت ماهانه خانم ها، به دلیل افزایش سطح هورمون های زنانه (استروژن) و حساس بودن بافت سینه به این هورمون ها، پستان دچار تورم و سنگینی شده و دردناک می گردد.

بعد از شروع سیکل ماهانه به دلیل کاهش میزان هورمون استروژن در خون، درد سینه ها تا حد زیادی برطرف می شود.
این روند طبیعی بوده و بدون شک اکثر خانم ها تجربه این حالات را داشته اند اما اگر فرد این درد را همیشگی داشته باشد و حتی بعد از اتمام عادت ماهانه نیز(یک هفته بعد از پریود) مجددا درد شروع شود باید به پزشک مراجعه کند.

پزشک موظف است که بیمار را تحت معاینه کامل قرار داده تا مشخص شود آیا علاوه بر زمینه فیبروکیستیک، توده دیگری که سرطانی باشد در سینه وجود دارد یا خیر.

در مجموع بهتراست بدانید بیماری  فیبرو کیستیک خیلی کم منجر به سرطان سینه می شود. آمارها نشان داده است که فقط 5 درصد زنانی که سینه فیبروکیستیک دارند بعدها به سرطان سینه مبتلا می شوند ولی در صورت مشاهده علائم زیر که علائم سرطان سینه هستند حتما باید تحت نظر پزشک قرار گیرید .

1.وجود برآمدگی و یا ضخیم شدن سینه 
2.خارج شدن مایع از نوک سینه
3.تغییر اندازه و شکل نوک سینه
4.تغییر رنگ و یا بافت نوک سینه
  لینک های مرتبط
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز