گروه بدن

رایحه درمانی چیست ؟

همانطور كه هنگام بارش باران كنار پنجره می‌نشینید و به طرح‌هایی كه باران روی شیشه پنجره ترسیم می‌كند می‌نگرید و لذت می‌برید، بوئیدن یك رایحه خوش نیز می‌تواند شما را از خود بی‌خود كند و حس بهتری به شما بدهد. در این زمان است كه علم رایحه درمانی وارد عمل می‌شود. 


وجود رایحه‌های خوش در فضاهای مختلف خانه می‌تواند حالت شما را از لحاظ جسمی، روحی و احساسی به مقدار زیادی ارتقا دهد. بنابراین توصیه می‌كنیم رایحه‌های خوش را نیز در دكوراسیون خانه خود بگنجانید تا حال و هوای حاكم بر دكوراسیون را تحت تاثیر قرار دهند و تلطیف كنند. این رایحه‌های خوب را می‌توانید به واسطه عناصری مانند روغن‌های معطر، شمع‌های معطر، چراغ‌های عطر افشان یا اسپری كردن خوشبو كننده‌های هوا در فضای خانه‌تان وارد كنید. برخی از روغن‌های معطر هستند كه علاوه بر رایحه‌ای خوش، خاصیت ضد قارچ، ضد میكروب و ضد باكتری نیز دارند. 

برای پخش کردن روایح خوش، دستگاه بخور (رطوبت‌ساز) را پر از آب كنید و چند قطره روغن معطر داخل آب بچكانید، سپس آن را روشن كنید. به محض اینكه دمای آب بالا برود، رایحه‌ای خوش در فضا منتشر می‌شود. برای ایجاد رایحه‌ای سحرآمیز، می‌توانید از تركیبی از عناصر معطر در این دستگاه استفاده كنید. مثلا تركیبی از عصاره نعناع كوهی، چمن معطر (چمن لیمو) و جوانه میخك، رایحه‌ای بی‌نظیر تولید می‌كند كه می‌تواند فضای كل خانه را برای ساعت‌ها خوشبو و باطراوت نگهدارد. روغن اسطوخودوس نیز به طرز معجزه‌آسایی در خوشبو كردن توانایی دارد. همچنین چند قطره عصاره چمن معطر (چمن لیمو) می‌تواند علاوه بر خوشبو كردن فضا، آن را ضد عفونی كند. به آن دسته از افرادی كه به رایحه مركبات علاقه دارند نیز توصیه می‌كنیم از روغن پرتقال، گریپ فروت و لیمو استفاده كنند. 

همچنین می‌توانید خودتان یك اسپری خوشبو كننده هوا درست كنید. برای این كار چند قطره از یك روغن معطر را در آب حل كنید و آن را در یك بطری اسپری خالی بریزید، به این ترتیب اسپری خوشبو كننده‌ای برای خانه خود درست كرده‌اید

•    چمن معطر (چمن لیمو)،  عصاره لیمو و پرتقال
•    روغن اسطوخودوس و عصاره نعناع كوهی
•    عصاره پرتقال و دارچین


محلولی سحر آمیز

چند قطره اوكالیپتوس، عصاره لیموترش و لیموشیرین را در آب بچكانید و تركیب كنید. با این كار محلولی جادویی درست كرده‌اید كه علاوه بر معطرسازی فضا، قدرت پاكسازی بسیار زیادی دارد؛ می‌توانید با اسپری این محلول بر قسمت‌های كثیف آشپزخانه هم آن قسمت را با کمک دستمال تمیز كنید و هم فضای آشپزخانه را معطر سازید. 

برای زدودن غبار و آفات از گیاهان فضاهای داخلی و خارجی خانه، به آنها محلول غیرسمی اسپری كنید. برای رسیدن به نتیجه‌ای بهتر، می‌توانید مقدار خیلی كمی از یك روغن معطر را در آب تركیب و به گیاه اسپری كنید. محلول آب و عصاره سنبل هندی یكی از بهترین محلول‌ها برای از بین بردن آفات گیاهان است. 10 نكته جالب درباره رایحه درمانی كه باید بدانید

1. استفاده از عصاره‌های معطر گیاهی برای تلطیف و خوشبو كردن فضا به 6000 سال پیش بازمی‌گردد. كشورهایی از قبیل هند، یونان، رومانی، چین و مصر سابقه تاریخی زیادی در این امر دارند. 

2.  وانیل و اسطوخودوس دو خوشبو كننده خواب‌آور هستند. 

3. عصاره‌های بابونه، اسطوخودوس، ترنج، نعناع هندی، لیمو و پرتقال از جمله عصاره‌های خوشبو كننده،  تسكین دهنده و آرامش‌بخش هستند. 

4. عصاره پرتقال و ترنج به نیروبخش بودن مشهور هستند. رایحه تولید شده توسط این عصاره‌ها، خستگی را رفع و تنفس را آسان‌تر می‌كند. از این رو در محیط‌های كار و فعالیت وجود این رایحه‌ها توصیه می‌شود. 

5. افزودن چند قطره عصاره اوكالیپتوس به نرم‌كننده لباس هنگام شست‌وشو، سبب می‌شود لباس‌ها رایحه‌ای خوش و بادوام به خود بگیرند. 

6. دچار بی‌خوابی هستید؟ توصیه می‌كنیم چند قطره عصاره اسطوخودوس را بر بالش خود بچكانید. این كار شما را به آرامش می‌رساند و خیلی زود به خواب می‌روید. 

7.  برای نگه‌داشتن عصاره‌ها و روغن‌های معطر، آنها را در بطری‌های شیشه‌ای با رنگ تیره بریزید و در فضایی خنك و خشك، دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. 

8. چند قطره عصاره خوشبو و مورد علاقه خودتان را روی لامپ لوستر و چراغ موجود در فضا بچکانید. با روشن كردن چراغ و بالا رفتن دمای آن رایحه عصاره در فضا منتشر می‌شود. 

9.  زنان باردار نباید بدون مشورت با پزشك‌شان از رایحه درمانی در خانه خود استفاده كنند. 

10. اگر در خانه كودك دارید یا افرادی مبتلا به آسم یا دیگر آلرژی‌ها در خانه شما زندگی می‌كنند، در استفاده از رایحه درمانی و عصاره‌های معطر محتاطانه عمل كنید.


  لینک های مرتبط
مهاجرت به کانادا
کاشت مو
باربری تهران
طراحی سایت
مهاجرت به کانادا
گواهینامه ایزو
خرید کولر گازی از بانه
اسکالپ
.تمامی حقوق محتوا مربوط به وب کلینیک می باشد .
طراحی و بهینه سازی سایت : آوینا پرداز